דיור בר השגה – תמ'א 39

01/10/2013

מאמר שפורסם בעתון "הארץ" באוקטובר 2013

 

הורדת מחירי הדיור היא חלומות באספמיה.  אף אחד לא מעונין בזה , ואם מישהו טוען אחרת הוא עובד עליכם בעיניים .  קראו את מאמרה של רוית הכט (הארץ 31.5.13).  הקשיבו לסדרת הכתבות של מתן  חודורוב בערוץ 10 .  הקבלנים לא מעונינים – הם מרויחים מזה . הבנקים לא מעונינים – זו תהיה קטסטרופה למשכנתאות, המדינה אינה מעונינת .  50% מהעלות נכנס לכיס המדינה (במיסים)ומנהל מקרקעי ישראל (בעלות הקרקע), והעיקר – בעלי הדירות אינם מעונינים בכך – זה החיסכון הגדול ביותר שלהם. אז מי מעונין ?  - הזוגות הצעירים ? מי סופר אותם...

תנועת המחאה נתנה ביטוי חברתי לזעם בלתי רגיל על הנהגת המדינה.  מחאה שלא הייתה כמוה בהיסטוריה שלנו , הן בעצמתה והן ברוחב הציבור שעמד מאחריה. סקר העוני שהתפרסם לאחרונה , בו תפסה ישראל את המקום הגבוה ביותר במדינות הOECD הוכיח עד כמה מוצדק היה הכעס הזה.

 

למחאה לא היו הישגים רבים, אולם העובדה שהיא חיה ובועטת ,ואיננה נמוגה בעקבות  השערורייה התורנית החדשה – מעידה כי איננה עומדת לשקוע ולרדת מסדר היום ותביא בסופו של דבר לשינוי .

נכון שההישג היחידי עד עתה היה בסך הכל הכנסת מספר חברי כנסת חדשים. נכון שדוחות ועדת טרכטנברג נקברו במגירות כמקובל לדוחות מסוג זה , והחשבון של מעט ההמלצות שכן יושמו מוגש עתה לפירעון לאותם המפגינים עצמם . למרות הכל  לא נראה שמישהו יצליח לקבור את הגל הזה במריחות הרגילות.

הבעיה העיקרית של תנועת המחאה הייתה בכך שמעולם לא הצליחה להגדיר מטרות קונקרטיות.  ומנהיגיה שלא ידעו מה לעשות עם הכח הענקי שנפל בחלקם נפוצו לכל עבר. המחאה החלה בנושא הכלכלי הכאוב והקשה ביותר במדינה – הדיור , והסתימה בנפיחה החרישית של הורדת מחיר הקוטג'.

חייבים לזכור כי ההוצאה על הדיור הכרחית לקיום בדיוק כמו ההוצאה על מזון, והיא ההוצאה הגבוהה ביותר שאדם ממוצע מוציא בימי חייו . מס המוטל על ההוצאה הזו זהה בדיוק למס שיוטל על לחם והוא זהה בדיוק בחוסר הצדק ובחוסר השוויון בו. הוא מוטל על כל אדם , ללא הבדל הכנסה ,שיוך חברתי או חברות פוליטית  . נראה כי ציבור המפגינים אינו מודע לעובדה כי כחצי (חצי!! זו לא טעות) ממחיר הדיור הוא מס !  קראו והפנימו . זהו המס הגבוה ביותר והבלתי צודק ביותר שמוטל עליכם. על זה אתם צריכים להפגין. על זה אתם צריכים להחריב את בניני הממשלה.

זה הדגל המוצע כאן . זה דגל המכיל את התביעה העיקרית שהחלה את המחאה ומגדיר את הבעיה הכלכלית הקשה ביותר של רוב תושבי המדינה – בעיית הדיור.

הגיע הזמן לצעוק בכל פה ושכל אזרח במדינה יקבע היטב במוחו את העובדה שהנהגת המדינה אינה מעוניינת להוריד את מחירי הדיור. הקרקע המהווה כחצי מעלות הדיור שייכת ברובה למדינה. עלות זו היא חלק גדול מהכנסות המדינה והיא מס ככל מס אחר . אין למדינה כל מוטיבציה להנמיך את המס הזה , והזיבולים על דיור בר השגה – גם הם מס. מס שפתיים.

לא הורדת המחיר – הסיכוי שזה יקרה אפסי  , אבל דיור מסובסד לזוגות צעירים הינה מטרה ברת השגה.

מגיע לכל זוג צעיר במדינה לקבל את דירתו הראשונה במחיר מסובסד !

מוצע כאן פתרון פשוט לבעיית דיור בר השגה .אם יתגשם יתכן שישפיע במעט גם על הורדת לחץ הביקוש ולהורדת מחירי הדירות. בלחץ אמיתי של תנועת המחאה אין סיבה שלא יתגשם.

תמ"א 38 קבע שיטה המנסה לפתור את חיזוק הבנינים הישנים מפני רעידות אדמה . מכיוון שלמדינה אין תקציב  לממן פתרון כזה – הומר הכסף בזכויות בניה. יזם שמחזק  מבנה כזה מקבל זכויות בניה נוספות לקיים ואלה ממנות  את השיפוץ.

אין שום סיבה שלא לממש רעיון זה על דיור בר השגה – להלן תמ"א 39.

התמ"א תקבע כי כל יזם הבונה מבנה מגורים יהיה זכאי (או אולי חייב ?)לקבל תוספת לזכויות הבניה (20% ?) ולמספר הקומות בהתאם ,ולמכור אותם בהנחה (של כ30-40% ?) לזכאים שיקבעו ע"י כללים הקבועים בחוק .

מחיר הדירות הנוספות , כמו בתמ"א 38 אינו כולל את מחיר הקרקע , אלא את עלות הבניה נטו, כך שגם אחרי הנחה גדולה יותיר רווח ליזם. הרשות המקומית אשר תטען – בצדק ,שעלות התשתיות הנוספות יחול עליה, תגבה היטל השבחה על הדירות הנוספות כדי לממן תשתיות אלו.

יתרה מכך- המדינה מציעה בתקופה האחרונה דיור בר השגה בהשכרה . אסור להסכים לזה . חיבים לקבוע בחוק כי במידה וזוג בעל זכות לדיור מסובסד יוכל לקבל דירה בשכירות ושכר הדירה ישמר לזכותו! כאשר  ואם יחליט לקנות את דירתו יחושב שכר הדירה ששולם כתשלומי משכנתא כולל הריבית המקובלת !

 

יש אין סוף פתרונות לדיור בר השגה, והמדינה , אשר גובה הון עצום על הדיור יכולה לסבסד ולממן פתרונות כאלה בקלות . בעבר הדבר גם נעשה . אני אישית רכשתי את דירתי הראשונה בשיכון לזוגות צעירים שנבנה ע"י המדינה במחיר ובתנאים מועדפים . אבל היום הכל מופרט – חיפושי נפט הופרטו , חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה הופרט – אז הנה –

מוצע בזאת להפריט דיור בר השגה : תמ"א 39.

 

 

משה עצמון

 

(משה עצמון הוא אדריכל, מרצה מן החוץ בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון)

תוספת מעודכנת   28.12.14

היום , כאשר ע'פ תיקון 101 לחוק התכנון והבניה רשאית ועדה מקומית להוסיף 30%-100% לזכויות הבניה באזורי מגורים הרעיון מימון דיור בר השגה ע'י תוספת זכויות הופך להיות מעשי ופשוט .

שתפו אותי בפייסבוק
שתפו אותי בטוויטר
אהבתם?
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

כצנלסון 29א', קרית אונו

משה עצמון

2017-2020 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy