הצילו

21/10/2015

ניסוי מאוד ידוע בפסיכולוגיה ,שנבדק פעמים רבות ,חילק סטודנטים לשתי קבוצות ביקורת : האחת נקבעה כסוהרים , והשניה – אסירים. למרות שלא ניתנו להם שום הנחיות תוך זמן קצר החלו הסוהרים להתעמר באסירים עד כדי אלימות . המצב החמיר עד כדי כך שהיה הכרח להפסיק את הניסוי .

אלימות ואכזריות הן תכונות אנושיות כמעט בלעדיות. בטבע לא קימת אכזריות. הטבע הוא רציונאלי. חיות הורגות האחת את השניה מתוך סיבה . רעב או הצורך בהורשת הגנים. לחימות ומאבקי שליטה אינם נגמרים במוות.ברגע שהנצחון ברור הצד החלש יכנע ויסוג. הרג לסיפוק יצרים כלשהם היא בלעדית לנו.

בחברה האנושית קימת אלימות ואכזריות ,אשר פעמים רבות אינה כלל מובנת . אינני חושב שיש חוקר כלשהו שהצליח להסביר את הסיבות לרצח היהודים בשואה.

 

יתכן שניתן לקבוע את השרשרת הסיבתית הבאה : גודל/ שליטה /דת/כפיה /הצורך באלימות.

  •  היתרון של החברה האנושית על חברות בעלי חיים אחרות היא התקשורת. התקשורת האנושית מאפשרת יצירת חברות ללא מגבלות גודל , הקיים בתקשורת המוגבלת הקימת בבעלי חיים אחרים.

  • הדרך היחידה המאפשרת שליטה ללא מגבלות גודל היא קביעת מערכת חוקים המקובלת ע'י הפרטים בחברה כדרך חיים הכרחית.

  • מערכת כזו הינה דת . אין כאן קביעה שהדת נוצרה לצרכי שליטה ,אלא שהיא הדרך היחידה המאפשרת שליטה ללא גבולות וללא כפיה. ואכן לאורך ההיסטוריה האנושית היא המערכת היחידה שהצליחה בכך לאורך זמן כמעט בלתי מוגבל.

  • מערכות הדת מתבססות  על אמונה עצמית ולא על כפיה חיצונית . אבל מערכת כזו אינה יכולה להמנע מהצורך לכפות את חוקיה על החריגים.

  • אלמנט שחורג מהשרשרת הרציונאלית המוצגת כאן הוא הרצון לגדול ולהפיץ את המערכת , והצורך להגן או לשלוט על מערכות דומות אחרות . זוהי הסתעפות שאינה קשורה למאמר זה.

  • האלימות הינה האחות התאומה של הכפיה . האחת אינה יכולה להתקיים ללא השניה .

המסקנה הבלתי נמנעת משרשרת רציונאלית , שתחילתה בתקשורת וסופה – אלימות, היא שהאלימות היא חלק טבעי , בלתי נפרד מהחברה האנושית , והסיבה העיקרית לאלימות חברתית כזו הינה הצורך בגיבוש ובהרחבת החברה . מסקנה זו מסבירה במובהק את המצב החברתי במדינה:

זוכרים את הניסוי בשתי קבוצות הסטודנטים ? מישהו תחם שטח ( הגדה המערבית/השטחים הכבושים/יהודה ושומרון) ואיכלס אותו בשתי קבוצות שרק לאחת מהן יש אישור לשאת נשק. הכלל הידוע שאקדח שמופיע במערכה הראשונה יירה במערכה השלישית – עובד גם כאן. ולא די בכך – לכל אחת מהקבוצות מערכת חוקים שונה , נפרדת,לעומתית, מחברתה.הקונפליקט הוא בלתי נמנע ואין צורך אפילו לחפש לו סיבות.המצב הוא הסיבה . קימת רק בעיה קטנה אחת , שלא כמו בניסוי המקורי – אין מישהו שיכול להפסיק את זה .

יתרה מכך. הצופים והפסיכולוגים שבניסוי היו לחלוטין בלתי מעורבים בו, שלא כמו במציאות שלנו. בזו שלנו כולנו מעורבים. מעורבים עד אחרון האתיאיסטים האדישים, גם אם לא ירצו בכך.

אני לא רוצה. אני לא יכול. לא בנוי לזה ולא מעונין להיות חלק מזה .תנו לי לצאת מהסיפור הזה בלי להיות מעורב בו. לא יודע מי צודק, לא אכפת לי כבר מי צודק, רק תנו לי לצאת .

הצילו!

 

 

 

 

בברכה

 

                                                                             משה עצמון 

עצמון אדריכלים

03-9074242   0544-965569

שתפו אותי בפייסבוק
שתפו אותי בטוויטר
אהבתם?
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

כצנלסון 29א', קרית אונו

משה עצמון

2017-2020 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy