רדו כבר מסיפור הורדת מחירי הדיור

16/03/2016

תגובה למאמרו של חיימי שניידר מ....

 

 

מאז המחאה החברתית כל העולם ואשתו מציעים פתרונות להורדת מחירי הדיור . משר אוצרינו משה כחלון , המנסה בשיניים ובציפורניים למצוא פתרונות , ועד הישראלי המצוי , שמאז שהציע להרתיח את הים נגד הצוללות הגרמניות התפתח והשתכלל ומלא עצות כרימון.

חיימי מציע במאמרו הצעה מרחיקת לכת: להגדיל את הצע הדירות ועל ידי כך להוריד את מחיריהן. גם כחלון מנסה זאת וגם הוא יכשל. הכשלון מובטח משתי סיבות : אף אחד לא מעוניין באמת בהורדת המחירים , והורדתם שתצריך מאמצים מרובים תתרום מעט מאוד , אם בכלל.

למחירי הדיור אחראים רבים : המדינה , הגוזרת קופון נדיב מכל דירה , הבנקים, שחיים יפה מאוד מזה, בנק ישראל – שמצהיר על התנגדותו,היזמים -שלמרות שרווחיהם לא בשמיים ( וזו לא אמירה צינית) בודאי שאינם מעוניינים להקטינם , בעלי הדירות שחלקם רואים בהם חסכון , וחלקם כהשקעה – מי מאלה יהיה מעוניין להוריד מחירים ?מי מאלה ישתף פעולה עם האחרים ביזמה שתפגע בכיסו?

 

השאלה החשובה יותר היא – מי ירויח מהורדת המחירים?  משנת  .... עלו המחירים בX%. חזרה למחירים אלה יביא למשבר כלכלי ולפשיטת רגל של רבים. מסיבה זו גם המצדדים בהורדה מדברים על הורדה איטית ומדורגת . הצלחה של כחלון להוריד את המחירים ב-5% תביא אותו להציג את מועמדותו לפרס נובל לכלכלה . אבל למי בדיוק זה יעזור ?

 ברור שלא כל אלה שנמנו בפתיח . אבל האם עשרות אלפי המפגינים במחאה החברתית ירוצו לקנות דירות ? הורדה של 10% - (הפחתה ענקית שאף אחד לא חולם עליה) תתרום משהו לזוגות הצעירים הגרים אצל ההורים ? הורדה כזו מחזירה אותם 5  שנים אחורה . מה זה יתן בדיוק ? בשנים אלו היתה להם היכולת לרכוש דירה ?

הגיע הזמן שנישיר מבט למראה ונודה. לא מחירי הדירות הן הבעיה אלא הפער החברתי ההולך וגובר ומשקיע את הזוגות הצעירים ומיעוטי ההכנסה בבוץ בלתי אפשרי. הורדת מחירים לא תתרום להם מאומה . להם נדרש דיור בר השגה . לא הדבר המצחיק שנקרא דיור למשתכן??? . להם דרוש דיור מסובסד , משכנתה נדיבה , הקלות במיסים ועוד סוכריות כיד הדמיון הטובה עליכם.

ומצחיק. אם תבדקו , זה הרבה יותר זול מהפטנטים להורדת מחירים, הרבה פחות מסובך לביצוע ודורש רק רצון טוב לפתור את הבעיה . הבעיה היחידה שפירגון מעולם לא היה תכונה שלטת באופי הישראלי, ולזה נדרש פירגון.

 

 

 

 

 

                                               

 

בברכה

 

משה עצמון 

עצמון אדריכלים

03-9074242   0544-965569

שתפו אותי בפייסבוק
שתפו אותי בטוויטר
אהבתם?
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

כצנלסון 29א', קרית אונו

משה עצמון

2017-2020 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy