קירוי נתיבי איילון

18/05/2016

קירוי נתיבי איילון

פרויקט קירוי נתיבי אילון הוא בעל חשיבות עליונה ומגיע ליוזמיו מחמאות רבות על היוזמה . יחד עם זאת יש לי ביקורת עניינית ולדעתי חשובה על כיוון הפתרון המוצע ואני רוצה להציג  את השקפתי על הנושא.

 

כללי:

מער (מרכז עסקים ראשי) הוא הלב שמעניק לעיר חיים .תכנון אורבני של עיר אמור להתייחס אליו ככזה ולכן להעניק לו את מקומו הראוי. משום מה במדינה שלנו נושא זה נשכח ונזנח. אין במדינה אפילו עיר אחת אשר יכולה להציג מער מתוכנן, שממלא את תפקידו, ומתפתח במקביל להתפתחות העיר.

יתרה מזו. במהלך עשר השנים האחרונות נעשה במדינה הרס שיטתי של מרכזי הערים ע'י בניית מה שנקרא "מרכזי תעסוקה" .אם ניקח לדוגמה את נתניה – עיר מולדתי, עיר שהכילה מרכז טבעי-רחוב ראשי המשתרע מהכניסה לעיר ועד חוף הים. מרכז שהתנוון וקיבל את מכת המוות האחרונה שלו עם הקמתו של מרכז העסקים שהעוגן המרכזי שלו הוא איקאה .  כך נולד החידוש האורבני הישראלי – עיר שליבה נמצא מחוץ לגופה.

 

 

מער אגד הערים ת'א- נתיבי איילון:

המרכז המתפתח לאורך נתיבי איילון יהפוך – אם ירצו בכך או לא – למער של אגד הערים ת'א – הרחוב הראשי של המדינה. מתכנני העיר מעולם לא רצו בכך ויצרו בהתעלמותם את מרכז הבורסה בר'ג.  מער נתיבי איילון לא תוכנן

מעולם. הוא נבנה כולו מתבעות נקודתיות , ותכנית הקירוי היא התכנית  הראשונה המתייחסת למתחם כולו .

 

קירוי :

הקירוי אמור להבחן בשני כיוונים:

  • מהי תרומת הפארק למער.

  • מהי תרומת הפארק לעיר ולסביבה .

התשובה לדעתי לשני המבחנים היא שלילית. תגבור המאסה העסקית במרכז תתרום לחיזוקו , אך ניתוק הפונקציות שבו ע'י שטח ירוק יגרע מתפקודו, ויגביר את ניתוק שתי גדות הפרויקט, במקום לקרבם – ע'פ מטרות היוזמים.

 

הכביש המהיר:

נתיבי איילון מהווים את הכניסה הראשית לעיר. הפיכת הכניסה למנהרה תת קרקעית אשר מעלימה מהנוסע את הסביבה האורבנית תאבד את הכרות הנכנס עם העיר. ביצוע חניונים תת קרקעים מתחת לבנינים הפכו את הכניסה לבנין דרך מרתף –לבניין אנונימי. אנו עומדים עתה לעשות זאת לעיר.

 

סיכום:

כפי נשאני רואה זאת  , הכיוון הנכון של בינוי המרכז הוא חיזוק הבניה מעל הנתיבים לאורך הצירים החוצים את האיילון. והפיכתם לשדרות ניצבות. פיתוח כזה יתרום הן לחיזוק המער והן לקרוב שתי גדותיו.

 

 

 

 

 

משה עצמון 

עצמון אדריכלים

03-9074242   0544-965569

 

שתפו אותי בפייסבוק
שתפו אותי בטוויטר
אהבתם?
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

כצנלסון 29א', קרית אונו

משה עצמון

2017-2020 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy