זה לא סולברג! זה בית המשפט שמאחריו

18/06/2016

תגובה למאמריו של א. משגב מה10.6.16   ו- 16.6.16

 

אורי משגב האשים בשני מאמריו האחרונים את שופט ביהמ"ש העליון נעם סולברג בכך שהיותו מתנחל היא עבירה על החוק הבינ'ל ובכך "כבודו הוא בחזקת עבריין על דיני המשפט הבינלאומי". אני לא רק מבין אלא גם שותף לתסכולו של משגב בהתעלמות המדינה  מהקביעה של מומחים למשפט בינלאומי שההתיישבות מעבר לקו הירוק מהווה עבירה על חוק זה . כפי שכותב משגב – העובדה שאף ממשלה לא העיזה לספח את שטחי הגדה מעידה שהמדינה מודעת היטב לבעיה זו. אלא שכל זה , כולל הוויכוח מיהו העבריין- המדינה או סולברג עצמו- בטל בשישים לעומת העובדה המדהימה  שבית המשפט העליון אישר , פעם אחר פעם את השגיאה הנוראית הזו , המאיימת לדרדר את הרעיון הציוני אל עברי פי פחת .  

לפני ארבעים שנה , כאשר ניבא פרופ' ישעיהו ליבוביץ בדייקנות את המדרון החלקלק בו אנו עומדים לגלוש, היה זה עדיין ויכוח אידאולוגי פוליטי -האם מדובר בגאולת הארץ או בהרס הציונות. היום הסתיימו מזמן סימני    השאלה . אין בר דעת שאינו מבין שהדרך סלולה למדינה דו לאומית .

השאלה האמתית אותה היה אמור אורי משגב לשאול – איפה היה בית המשפט העליון , כאשר ממשלות ישראל עברו בריש גלי על החוק הבינלאומי?  לא סולברג האיש. מדובר במוסד האמור להוות את  המעצור האחרון לפני המדרון.                                              

 

הגיע השעה לצעוק את העובדה המבישה :  בית המשפט העליון , בשבתו כבית דין גבוה לצדק אישר התיישבות ישראלים בשטחים כבושים , בניגוד למשפט הבין לאומי.

חמישים שנה  הוא עושה זאת ואנחנו , הסמולנים ,מקבלים זאת בשתיקה  . נכון , היו פה ושם מומחי משפט בינ'ל שיצאו בתקיפות נגד זה  . ביניהם אני זוכר את פרופ' יורם דינשטיין , נשיא אוניברסיטת תל אביב , שניסה לפתוח במערכה ציבורית כנגד זה .

כן . ביהמש העליון. מגדל הצדק, שומר החוק, תקוות הסמולנים, זה שהימין מנסה לסתום לו את הפה ואנחנו מחזיקים לו אצבעות ימים שלמים בתקוה שלא יצליחו. בית המשפט הזה , שאנחנו נשבעים בשמו , נותן ויתן הכשר להפרת החוק הבינלאומי . אני יודע. הם מצאו איפשהו סעיף נשכח שאומר שבימי גשם אביבי, בשנים מעוברות , בהרים שאין בהם קוצים - מותר להתישב.

איך זה שאנחנו ,אלה שמאמינים עדיין בערכים הומניים ובמוסר אנושי ,צופים בשקט מהצד ולא נוקפים אצבע?

פרופ' ליבוביץ , האיש שחזה במדויק את המתרחש כאן, אמר פעם, ואני מודה שתמיד הסכמתי אתו , שאינו נרתע ממלחמת אחים . העם האמריקאי , אמר, רואה במלחמת הצפון בדרום  את המאורע ההרואי ביותר בתולדותיו.

היה לי פעם רופא שתמיד כשהייתי מתלונן על משהו היה אומר – אל תדאג . זה עוד יהיה יותר גרוע.

 

 

 

                                                                                               

 

משה עצמון 

פומבדיתא 28, תל אביב

עצמון אדריכלים

03-9074242   0544-965569

שתפו אותי בפייסבוק
שתפו אותי בטוויטר
אהבתם?
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

כצנלסון 29א', קרית אונו

משה עצמון

2017-2020 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy