האדריכלות הישראלית היא הביטוי האותנטי של החברה בה אנו חיים

04/08/2016

תגובה למאמרה של א. זנדברג "החיים זה מה שקורה ...."

 

 

כקורא ותיק של מאמריה של אסתר זנדברג אני מכיר היטב (ומעריך) את האידאליזם הנאיבי שבו היא מתבוננת על עולם האדריכלות. אסתי אוחזת עדיין בהשקפה שרווחה בתחילת המאה הקודמת , בה האמינו מובילי הרעיונות של האדריכלות הבינלאומית, אשר טענו כי לאדריכלים , כיוצרי הסביבה האורבנית , יש השפעה על החברה האנושית. לא  פעם אני קורא במאמריה ציפייה לאדריכלות שתפתור את כל בעיות הדור  , וטענות קשות לאלה הפוגעים בתכנוניהם בעתיד המדינה בכך שתכננו גני ילדים בהתנחלויות.  

 

אדריכלים מהווים חלק מהחברה האנושית , לטוב ולרע. הם אינם משפיעים יותר מכל אדם אחר. נהפוך הוא , הם אינם עובדים בחלל ריק  ומושפעים מהחברה בכל פרט מעבודתם.   תמיד האמנתי בהשקפה ההפוכה : אדריכלות מבטאת את החברה בה היא נוצרת , יותר מכל צורת ביטוי אחרת. אדריכלות היא היצירה היחידה הנוצרת בשיתוף דומיננטי של כל מרכיבי החברה : היזם – הבוחר את האדריכל ומניח בפניו את מטרותיו ותקציבו-ובכך קובע לא במעט את אופי הפרויקט, המשתמש , שגם בהעדרו מהתכנון איננו יורד מסדר היום התכנוני, החברה , שרשויות התכנון שלה קובעות כללים וסיגים לתכנון,  וחבורת יועצים המזדנבת אחרי האדריכל ומעמידה בפניו דרישות ומגבלות.

החברה במאה ה-20 , תוצר של מהפכות ומאבקים חברתיים ,יצרה את האדריכלות המודרנית שהתבססה על אידאולוגיות חברתיות , לצד המדע והתיעוש. מי מודע היום לעובדה שהבית המשותף ,המורם על עמודים על מנת ליצור חצר משותפת, היה הביטוי החשוב והיפה ביותר של האדריכלות המודרנית. בנין "יחידת הדיור" של לה קורבוזיה במרסי שהיה המודל האולטימטיבי לרעיונות אלה כלל מלבד החצר גם גני ילדים על הגג ופסאז' חנויות. מי מודע לזה שהצניעות , הפשטות וההימנעות מקישוטים היו אידאולוגיה ארכיטקטונית ? זו הייתה החברה בה חיינו וזו הייתה האדריכלות שביטאה אותה.

אם תרצו לנתח את אופי החברה כיום , לא תזדקקו למחקרים סוציולוגיים. כל שתצטרכו זה להקיש באינטרנט "אדריכלות עכשווית" ותקבלו תפאורה בוטה , ראוותנית, חפה מכל מחשבה או רעיון.  לא שחסר אדריכלים מוכשרים המסוגלים לנצל את הטכנולוגיה המתקדמת  והחמרים החדישים לביצוע פרויקטים מדהימים. אך הרוב הגדול , כמו כל אדם אחר בחברה , נסחף ליצור בשרות ההון, והכח.

מדוע אסתר זנדברג מצפה שאדריכלים ילחמו על תמא 38, פינוי בינוי, איומי  בניה בחוף הים (ועוד רשימה ארוכה של מטלות ובעיות) כשאף אחד אחר לא נוקף אצבע לכך.

החברה הישראלית היא חברה גזענית , צבועה , כוחנית , אלימה ומטומטמת. מדוע שהאדריכלות שלה תהיה שונה ?

 

 

 

 

 

                                                                             משה עצמון 

עצמון אדריכלים

03-9074242   0544-965569

 

שתפו אותי בפייסבוק
שתפו אותי בטוויטר
אהבתם?
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

כצנלסון 29א', קרית אונו

משה עצמון

2017-2020 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy