קטסטרוליטיקה

18/05/2017

אחד מכללי הכלכלה שטבע נחמיה שטרסלר בספרו החדש אומר " פוליטיקאי יודע לפתור קטסטרופה רק לאחר שהתרחשה " . ואני מוסיף – זו במפורש אינה אימרה צינית אלא מציאותית עובדתית . 

הוכחה חיובית : נתניהו הקים טיסת למניעת שריפות לאחר אסון הכרמל ואף אחד לא צייץ . אילו הציע זאת שבוע לפני הקטסטרופה היו מושחים אותו בזפת ונוצות .   

הוכחה שלילית : שר האוצר ( בדרך כלל האיש החזק במדינה ) מנסה במשך חדשים להעביר את חוק מע'מ אפס ללא הצלחה , ורוב הסיכויים שכך זה ישאר.

 

הסבר: היכולת לבצע פעולת ממשלה נקבע ע'י  מקדם   "קבוע קטסטרוליטיקה" המורכב ממכפלה של שני גורמים : לחץ ציבורי ממשי וכח פוליטי.   אתה יכול להקים טייסת להדברת יתושים אם הציבור עומד אחרי זה (כמו לאחר קטסטרופה ) ואתה יכול לעשות מהפכות כלכליות מרשימות אם אם שר האוצר וראש הממשלה משלבים ידיים ( ר' ביבי/שרון או בן גוריון /ספיר או פרס/ ומה שמו שחיסלו את האינפלציה .

המכפלה של שניהם תניב אפס אם אחד מהמרכיבים שוה לאפס ( כמו במקרה  נתניהו/לפיד) ויכול להיות יעיל אם אחד מהמרכיבים נמוך מאוד , אבל השני גבוה ( כמו במקרה של ביבי/שרון)

 

אם הבנת את זה , והשתכנעת בצדקת  חוק הקטסטרוליטיקה אתה מבין שכדי להזיז משהו אתה זקוק לאחד משניים : כח פוליטי או קטסטרופה . לכן :

  •  לא יבוא משיח עד שתפרוץ מלחמת גוג ומגוג .

  • אותו דבר אם תחליף את המילה "משיח" ב"שלום" .

  • לא ישתפר מאומה מהפער הכלכלי במדינה מבלי שתפרוץ מחאה חברתית  שתשרוף כמה בנקים. וזה כולל הכל.  מדיור ועד מילקי . 

 

אני בעד קטסטרופות !

 

משה עצמון

עצמון אדריכלים

שתפו אותי בפייסבוק
שתפו אותי בטוויטר
אהבתם?
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

כצנלסון 29א', קרית אונו

משה עצמון

2017-2020 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy