למה אנחנו עובדים היום?

24/05/2017

בספרון "למה אנחנו עובדים" בהוצאת TED  שוטח הפרופ' לפסיכולוגיה בארי שוורץ את תפיסתו וטוען שהמניע לעבוד איננו התמריץ הכספי אלא התחושה שהאדם מוצא בעבודתו משמעות ותורם בכך לחברה.  בכך הוא רוצה להפריך את תפיסתו של הכלכלן אדם סמית, שבספרו "עושר העמים" מציב את עקרון ה"תמריץ"  ומסביר שהאדם העובד במקום בו קיים תגמול לעבודה טובה ,ישאף להשיג תגמול כזה על מנת לשפר את רווחתו.

 

לתפיסתי ,  שניהם  צודקים לתקופתם. אך טועים ביחס למניעי האדם במאה ה-21 .

 

אדם סמית כתב את ספרו בסוף המאה ה-18, תקופה בה החל מעבר האנושות מחקלאות לתעשייה וממנה לשירותים. בתקופה זו המניע לעבודה היה יצר הקיום ותו לא. בארי שוורץ כתב את ספרו בתחילת המאה ה-21, בה רמת החיים עלתה לדרגה שבה התגמול על עבודה היה גבוה בהרבה מהצורך הקיומי והמשמעות והתרומה אכן היוו מניע חשוב.

 

 

מחקרים חברתיים עכשוויים בנושא העבודה והתגמול עבורה  , מעידים על שינוי גם בנושא זה . התפתחות הצורך האנושי בשכר ב250 השנים מאז כתב סמית את ספרו השתנתה  מהצורך לקיום גרידא , לרצון להשיג קיום ברווחה , והיום- לתקופת כלכלת הצריכה. מחקרים אלה מצביעים על העובדה שבעוד חלק מהאוכלוסייה משקיע את זמנו בחיפוש ייזום וקידום כלכלי, הדור הצעיר מנסה להשקיע מינימום מאמץ התואם קיום מינימליסטי בתמורה מיידית ללא מחשבה לטווח הארוך.

 

לאור העובדה שלשתי התפיסות המוצגות אין הסבר רציונאלי למניעים אלה . מחד- חיפוש יוזמות רעיוניות מקוריות וחדשניות ,ומאידך –אדישות הדור הצעיר להשקיע מאמץ בראיה לטווח הארוך, אני מציע ראיה חדשה:- הצורך בהצדקת הקיום.

תורת האבולוציה מסבירה את התופעה שדבורה פועלת המגינה על הקן בעקיצה  ומשלמת במותה, בהסבר שמכיוון שהDNA של כל הפועלות בכוורת זהה- אין כל ערך לחייה . האנושות מתקרבת למצב דומה. הכלכלה המערבית  אינה זקוקה לכמות הידיים העובדות העומדות לרשותה , האבטלה הופכת  לחלק בלתי נפרד ממנה , והאדם הפשוט נתפש כדומה יותר ויותר לדבורה הפועלת. הצורך בו שואף לאפס.

 

במצב זה נקלע האדם לאחד משני מצבים – השלמה עם העובדה שאין בו צורך , ולכן יעשה את המינימום ההכרחי להתקיים, או שיאבק בכל כוחו ליצור מצב בו הוא נדרש ,ולהצדיק בכך את קיומו.

 

אדם סמית צודק בתקופתו , ובארי שוורץ צודק לתקופה שהסתימה בימים אלה. כיום הצדקת הקיום הוא הסיבה העיקרית להשקעתו של אדם בחיפוש אחר חדשנות , יצירה וייזום רעיוני.

 

 

 

משה עצמון- אדריכל

עצמון אדריכלים בע'מ

שתפו אותי בפייסבוק
שתפו אותי בטוויטר
אהבתם?
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

כצנלסון 29א', קרית אונו

משה עצמון

2017-2020 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy