מע"מ אפס רחוק מלהיות מפלצת

24/05/2017

תגובה למאמרו של נחמיה שטרסלר- המועל הלאומי סולומיאנסקי

 

ההתנפלות על מע"מ אפס חובקת עולם. כלכלנים, פוליטיקאים , אנשי תקשורת ,קבלנים , יזמי נדלן ומי לא . מקרנית פלוג דרך הכלכלן מיכאל שראל  שהתפטר ועד שטרסלר המכנה את סלומיאנסקי שהצהיר על תמיכתו - מועל ובוגד.

 

את כל חוליי הכלכלה במדינה הדביקו להצעה : עלית מחירי הדירות , האטה בבניה ,מזל שהפצמרים עדיין אינם ברשימה . מילה טובה אחת לא הצלחתי למצוא בשיטפון הזה והגיע הזמן לומר אחת או שתיים כאלה:

 

 

הצעת מעמ אפס היא ההצעה היחידה להטבה כלשהי לזוגות צעירים המנסים לרכוש דירה. מאז המחאה החברתית , וועדת טרכטנברג שניסתה להציע דיור בר השגה , הצעה  שסורסה , קוצצה ונקברה סופית , לא נעשה דבר בנושא. היא מעולם לא התימרה להוריד את מחירי הדיור.  נכון – היא בעיתית ומעוותת , אבל אין ולא תהיה אף הצעה אחרת  לתמיכה במיעוטי יכולת.

 

אם תבדקו -יש לה יתרונות לא קטנים : היא מרוחקת  מידיהם הדביקות של הדתיים שבכל הטבה מצליחים להכניס את מספר הילדים ושנות הנישואים ולא משאירים אפילו פרור לאחרים. והיא פשוטה לביצוע , ללא צורך בועדות ,אירגונים ושתדלנים. אלה יתרונות לא קטנים ואם תעיינו בהם פעם נוספת אולי תגיעו למסקנה שהם הם הסיבות לעליהום הכללי שמתרחש עליהם.

 

הסיבה למחירי הדיור הגבוהים – הריבית הנמוכה - ידועה , ודבר אין לה עם הצעת שר האוצר . המעמ הוא חלק קטן מהמיסים המרכיבים את מחיר הדיור , ואם  מישהו בממשלה היה רוצה להציע דרך אחרת לסבסד דיור לזוגות צעירים יכול היה לבצע זאת בדרכים רבות . הבעיה שזה לא יקרה מבלי שהצעירים יעלו על בריקדות.

 

אף אחד לא מעונין באמת להוריד את מחירי הדיור , ואף אחד לא מתנדב לסבסד דיור למיעוטי יכולת .  זה המצב ואלה העובדות ועד שזה לא ישתנה מעמ אפס הוא התרומה היחידה . איך אמר הנביא ? באין ציפור שיר , גם ישבן יהיה זמיר.

 

משה עצמון

פומבדיתא 28  ת'א

שתפו אותי בפייסבוק
שתפו אותי בטוויטר
אהבתם?
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

כצנלסון 29א', קרית אונו

משה עצמון

2017-2020 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy