רדו כבר מסיפור הורדת מחירי הדיור

24/05/2017

תגובה למאמרו של חיימי שניידר מ-11.3.16

 

 

מאז המחאה החברתית  מוצף כל העולם ואשתו בפתרונות להורדת מחירי הדיור . משר אוצרינו משה כחלון , המנסה בשיניים ובציפורניים למצוא פתרונות , ועד הישראלי המצוי , שמאז שהציע להרתיח את הים נגד הצוללות הגרמניות התפתח והשתכלל ומלא עצות כרימון.

 

חיימי מציע במאמרו הצעה מרחיקת לכת: להגדיל את הצע הדירות ועל ידי כך להוריד את מחיריהן. גם כחלון מנסה זאת וגם הוא יכשל. הכישלון מובטח משתי סיבות : אף אחד לא מעוניין באמת בהורדת המחירים , והורדתם שתצריך מאמצים מרובים תתרום מעט מאוד , אם בכלל.

 

 

למחירי הדיור אחראים רבים: המדינה , הגוזרת קופון נדיב מכל דירה , הבנקים, שחיים יפה מאוד מזה, בנק ישראל – שמצהיר על התנגדותו מדאגה לרווחת הבנקים ,היזמים -שלמרות שרווחיהם לא בשמיים ( וזו לא אמירה צינית) בודאי שאינם מעוניינים להקטינם , בעלי הדירות שחלקם רואים בהם חסכון , וחלקם כהשקעה – מי מאלה יהיה מעוניין להוריד מחירים ? איזה סיכוי יש שמישהו מאלה ישתף פעולה עם האחרים ביזמה שתפגע בכיסו?

 

אבל השאלה החשובה יותר היא – מי ירוויח מהורדת המחירים?  משנת  2008 עלו המחירים ׁ(ע'פ הלמ'ס) ב- 74%. חזרה מידית למחירים אלה בלתי אפשרית ותביא למשבר כלכלי ולפשיטת רגל של הבנקים.  מסיבה זו גם המצדדים בהורדה מדברים על הורדה איטית ומדורגת . הצלחה של כחלון להוריד את המחירים ב-5% תביא אותו להציג את מועמדותו לפרס נובל לכלכלה . אבל למי בדיוק זה יעזור ?     לרמ"י ? לבנקים?   האם עשרות אלפי המפגינים במחאה החברתית ירוצו לקנות דירות ? הורדה כזו תתרום משהו לזוגות הצעירים הגרים אצל ההורים ? הורדת מחיר כזו מחזירה אותם 5  שנים אחורה . מה זה יתן בדיוק ? בשנים אלו היתה להם היכולת לרכוש דירה ?

 

הגיע הזמן שנישיר מבט למראה ונודה. לא מחירי הדירות הן הבעיה אלא הפער החברתי  והכלכלי ההולך וגובר ומשקיע את הזוגות הצעירים ומיעוטי ההכנסה בבוץ בלתי אפשרי. הורדת מחירים לא תתרום להם מאומה . להם נדרש דיור בר השגה אמיתי. לא הדבר המצחיק שנקרא דיור למשתכן . להם דרוש דיור מסובסד , משכנתה נדיבה , הקלות במיסים ועוד סוכריות כיד הדמיון הטובה עליכם.

 

חיימי מציע במאמרו ללמוד ממדיניות הדיור בשנות ה-90, בהם קלטה המדינה כמיליון עולים מחבר המדינות ומאתיופיה. מדיניות הממשלה , שהביאה לבניית עודף דירות הביא לירידת מחיריהם. הצורך היה בפתרון דיור מהיר לעליה הגדולה , וירידת המחירים היתה תוצר לואי מכך, ולא מטרה .המצב אינו דומה כלל למצבינו היום , ואחן שום סיבה לממשלה ליזום פעולה כזו.

מצחיק. אם תבדקו , בניית דיור בר השגה לזקוקים לו  זול הרבה יותר מהפטנטים להורדת מחירים, הרבה פחות מסובך לביצוע ודורש רק רצון טוב לפתור את הבעיה . הבעיה היחידה שפירגון מעולם לא היה תכונה שלטת באופי הישראלי, ולפתרון כזה נדרש רצון טוב אכפתיות ,וקצת חמלה.

 

ומחירי הדירות ? אלה ירדו כאשר המערב יצא מהמשבר הכלכלי, גובה הריבית יעלה , ומשקיעים יפסיקו לקנות דירות כהשקעה לכספם .

 

                                               

משה עצמון – אדריכל

הכותב הוא חבר הועדה המקצועית של עמותת האדריכלים וממונה מטעמה על נושא דיור בר השגה

שתפו אותי בפייסבוק
שתפו אותי בטוויטר
אהבתם?
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

כצנלסון 29א', קרית אונו

משה עצמון

2017-2020 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy